Impregnaty do odzieży – przewodnik

Impregnaty do odzieży – przewodnik

Sprzęt i ubrania outdoorowe, które nie są czyszczone i zabezpieczane, szybko tracą swoje właściwości. Jak zadbać o to, by hydrofobowe tkaniny na długo zachowały swój wygląd i wodoodporność? Rozwiązaniem są specjalistyczne środki, znane jako impregnaty. Czym się charakteryzują, po czym je poznamy i w jaki sposób z nich korzystać? Sprawdźmy to.

Tkaniny hydrofobowe

Zanim odpowiemy na pytanie o cechy impregnatów do odzieży, warto poznać właściwości działania materiałów hydrofobowych, które świadczą o ich wyjątkowości. Są one powlekane cienką warstwą polimeru zmniejszającego napięcie powierzchniowe tkaniny. Woda po zetknięciu z materiałem zbija się w krople i spływa, zamiast w niego wsiąkać.
Bardzo ważną kwestią przy membranach hydrofobowych jest to, by zachowywały właściwy poziom oddychalności. Kiedy zewnętrzna warstwa zaczyna blokować odprowadzanie pary wodnej oraz ciepła, odczuwamy zwiększoną potliwość. Choć więc pozornie ubranie chroni nas przed wilgocią… przemaczamy je od środka.

Jak działa preparat zabezpieczający tkaniny?

Impregnat do odzieży to rzecz niezbędna, jeśli chcemy zabezpieczyć materiał przed jego zbyt szybkim zużywaniem się. Wpływ na pogorszenie jego  stanu mają m.in. brud, zanieczyszczenia, środki chemiczne, detergenty. Zwykłe pranie może więc w tym przypadku bardzo zaszkodzić.
Ze specjalistycznych środków należy korzystać wtedy, kiedy woda na powierzchni ubrań przestaje tworzyć duże krople, a zaczyna w nie wsiąkać. Jeśli chcemy uratować nasze kurtki i wiatrówki na kolejny sezon, konieczne jest odnowienie membrany, która je zabezpiecza.

Sposoby impregnacji odzieży

Na szczęście nie ma dziś problemu, by odnaleźć odpowiedni impregnat do odzieży w sklepie. Dostępne są online oraz stacjonarnie w sklepach outdoorowych i sportowych. Na półkach odszukamy wiele ich rodzajów, a zakup należy oprzeć na metodzie impregnowania, która jest naszym zdaniem najłatwiejsza i najbardziej efektywna. Producenci tego rodzaju środków chętnie doradzają, w jakich sytuacjach należy stosować ich produkty.
Pamiętajmy, by przed każdą aplikacją – niezależnie od tego, jaką metodę wybieramy – zadbać o wyczyszczenie naszej odzieży. Impregnowanie zabrudzonych kurtek czy kombinezonów to strata czasu i pieniędzy.

 

Impregnacja a pranie odzieży

Jedną z najłatwiejszych metod zabezpieczania ubrań jest wykorzystanie impregnatu do odzieży w formie środka do prania tkanin. Sam proces przebiega bardzo szybko, jak zwykłe pranie. Najistotniejsza różnica to konieczność oczyszczenia dozownika z resztek zwyczajnych płynów. Nie pozwólmy na mieszanie środków chemicznych.
Wadę może stanowić wątpliwa skuteczność metody. Co więcej, podczas prania impregnujemy wszystkie warstwy odzieży, a nie tylko zewnętrzną.

Impregnacja sprayem

Najbardziej powszechną i prostą metodą jest skorzystanie ze sprayu czy atomizera. To także sposób gwarantujący trwałość oraz równomierny efekt, jeśli poświęcimy mu dość czasu.
Nie potrzeba tu szczególnych przygotowań. Wystarczy położyć odzież na płaskiej powierzchni i dozować środek tak długo, aż pokryjemy całą tkaninę równomierną, wilgotną warstwą.

 

Stosowanie impregnatów

Wiemy już, że pierwszym punktem jest oczyszczenie odzieży. Następnie należy nałożyć równą warstwę produktu. Kolejnym punktem jest suszenie ubrań. Aby zrobić do poprawnie, rozłóżmy je „do góry nogami” i odczekajmy, aż środek całkowicie wchłonie się przez materiał.
Aktywowanie powłoki hydrofobowej jest możliwe, poprzez dobre nagrzanie tkaniny od strony impregnacji. W tym celu wykorzystajmy suszarkę albo żelazko. Zadbajmy o dokładność i nie omijajmy żadnego miejsca.

Zalety

Wodoszczelna powłoka chroni nas przed utratą ciepła i wilgocią. Ubrania, które posiadają odpowiednie membrany, mogą być kosztowne. Zamiast co parę sezonów inwestować w nowy model kombinezonu czy kurtki, warto przemyśleć bardziej opłacalne rozwiązanie, jakim jest właśnie impregnacja.
Ale to nie jedyna zaleta! Regularne zabezpieczanie odzieży przedłuża jej żywotność i sprawia, że wygląda dokładnie tak, jak w dniu zakupu. Nie zapominajmy, że domowe impregnowanie jest przy tym o wiele tańsze niż zlecanie go firmom zewnętrznym.

Kto powinien korzystać z tej metody

Każdy, kto chce zabezpieczyć się przed wilgocią w czasie uprawianych sportów czy codziennych wędrówek! Impregnat do odzieży to przyjazny środek, z łatwą instrukcją użycia. Zainwestujmy w niego, jeśli chcemy cieszyć się długo tkaniną, która chroni nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Linki do produktów: