Impregnacja butów krok po kroku

Impregnacja butów krok po kroku

Obuwie to jedna z najważniejszych części ekwipunku każdego turysty i trekkingowca. Inwestujemy w nie dużo pieniędzy i polegamy na nich w czasie długich oraz trudnych wędrówek. Jeśli chcemy cieszyć się ich doskonałym stanem przez lata, warto zadbać o regularne czyszczenie oraz zabezpieczanie. W tym celu konieczny będzie właściwy impregnat do butów. Jak wybrać taki środek i w jaki sposób z niego korzystać?

Czym jest impregnacja i jak działa

Jest to proces, dzięki któremu możemy nasycić tkaniny substancjami chemicznymi lub pochodzenia naturalnego. Mają one na celu uzyskać powłokę, która podniesie wytrzymałość tkaniny na wodę oraz zabrudzenia. Dzięki impregnacji butów wydłużamy ich żywotność, ponieważ nie tracą swoich właściwości. Są suche w każdych warunkach, a jednocześnie przepuszczają powietrze, nie pozwalając na przepocenie stopy.

Właściwości impregnatów

 

Środki te przede wszystkim trwale zabezpieczają przed wodą, wilgocią oraz zabrudzeniami. Są tak zaprojektowane, by nie niszczyć tkanin nawet podczas wielokrotnego powtarzania procesu impregnacji. Wiele z nich nie zmienia barwy oraz faktury materiału, a jeśli któraś z metod może mieć taki skutek, producent ostrzega o tym na opakowaniu preparatu. W sklepach znajdziemy środki do każdego rodzaju obuwia, od skóry i zamszu, przez nubuk, aż po materiały sztuczne. Wybór produktu zależy od tego, z czego zbudowane są nasze buty. Zadbajmy, by jak najlepiej dopasować rodzaj impregnatu do materiału – wtedy mamy pewność tego, że proces zabezpieczania obuwia przejdzie po naszej myśli.

Dlaczego warto impregnować buty na zimę

Dobrze dobrany impregnat do obuwia pozwoli nam przetrwać zimę z suchymi stopami. I nie chodzi tu jedynie o zabezpieczenie butów przed czynnikami zewnętrznymi, ale także o upewnienie się, że nasze stopy się nie pocą! Nasiąknięty materiał zewnętrzny obuwia sprawia, że na tkaninie powstaje bariera. To właśnie ona odpowiada za utrudnioną cyrkulację powietrza. Wewnątrz buta gromadzi się pot, mokra skarpeta traci właściwości izolacyjne, a my odczuwamy zimno. Specjalistyczne produkty do butów pozwolą ochronić warstwę wierzchnią przed przemoczeniem z zachowaniem odpowiedniej oddychalności materiału.

Co, gdy nasze zimowe buty nie mają membrany? Wtedy impregnowanie butów jest konieczne, by zwiększyć ich wodoodporność! Niestety, w tym przypadku zastosowanie impregnatu do obuwia, co prawda, podniesie jego wytrzymałość, jednak może skutkować utrudnionym odparowywaniem.

Kiedy impregnować obuwie

Nowe buty powinny być od razu gotowe do użycia. Po pewnym czasie, gdy obuwie będzie regularnie wystawione na działanie czynników zewnętrznych i oczyszczane z zanieczyszczeń, bardzo prawdopodobnie dojdzie do naruszenia membrany i but straci swoje właściwości. Impregnacja musi być więc powtarzana co jakiś czas. Wystarczy obserwować, co dzieje się z kropelkami wody, które padają na powierzchnię butów. Jeśli zatrzymują się, membrana działa, a jeśli woda wsiąka, należy działać!

Krok po kroku

Pierwszym krokiem do dobrze zabezpieczonych butów jest upewnienie się, czy są oczyszczone. W tym celu pozbywamy się piasku i zaschniętych zanieczyszczeń, takich jak błoto. Następnie należy przetrzeć je wilgotną ściereczką z mydłem, by dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc. Możemy wyjąć sznurówki dla łatwiejszego mycia.

Jeśli obuwie jest zabrudzone bardzo mocno i nie jesteśmy w stanie pozbyć się plam samym mydłem, dobrze kupić specjalny środek do czyszczenia. Nie chcemy zaimpregnować brudu! Buty następnie suszymy – chyba, że preparat do impregnowania należy rozprowadzać na płaszczyźnie wilgotnej.

Nie przyspieszajmy procesu suszenia materiału. Częstym wyborem jest stawianie obuwia blisko źródła ciepła, np. grzejnika. Może to jednak prowadzić do pęknięć lub deformacji.

Buty ze skóry naturalnej i licowej

Wosk to najlepszy rodzaj impregnatu w przypadku skóry. Jego właściwości nie ograniczają się jedynie do jej zabezpieczania, ale także do odżywiania. Upewnijmy się przed zakupem, czy wosk na pewno jest przeznaczony do butów z membraną. Znajdziemy produkty w krążkach, ale także łatwe w aplikacji kremy w tubkach lub impregnaty do obuwia w formie butelek z aplikatorem. Skóra po zastosowaniu na niej takiego środka powinna być elastyczna.

Buty z nubuku

Obuwie ze skóry nubukowej nieolejowanej nadal ma niewielki meszek na swojej powierzchni. Stosowanie kremu czy wosku może zmienić jego charakterystykę. Meszek zastąpi powierzchnia bardziej gładka, but stanie się także nieco ciemniejszy. Niemniej, jeśli nam to nie przeszkadza, możemy w ten sposób impregnować odzież. Jeśli zależy nam na tym, by kolor oraz struktura pozostały niezmienne, postawmy na substancje przeznaczone do nubuku i weluru.

Buty zamszowe

Nie zaleca się w tym przypadku wosku, który może całkowicie zniszczyć materiał. Zamsz to tkanina o charakterystycznym meszku i jeśli wybierzemy klasyczny wosk, efektem będą nieestetycznie posklejane włoski. W tym przypadku lepiej stosować środki w sprayu oraz impregnaty z aplikatorem gąbkowym. Upewnijmy się, czy producent pozwala nanosić je na welur lub zamsz!

Materiały syntetyczne

W tym przypadku nie ma żadnego problemu – stosujemy uniwersalne i najbardziej powszechne środki. Zawsze należy pamiętać o tym, by rozprowadzać impregnat równą warstwą po wszystkich zagłębieniach obuwia.

Jak stosować impregnaty?

W przypadku pasty czy kremu wybierzmy dobrze wentylowane pomieszczenie. Środek nakładamy na obuwie miękką szmatką, ruchami okrężnymi. Zwróćmy uwagę na szwy oraz język buta, a także na powierzchnię przy zetknięciu cholewki z podeszwą. Zależy nam na tym, by dotrzeć do wszystkich zakamarków i nie przepuszczać ani kropli wody. Spray jest prosty w obsłudze, choć tutaj także zadbajmy o wentylację. Preparat dozuje się z odległości około 10 centymetrów. Można dodatkowo rozprowadzić warstwę miękką szmatką, jeśli nie dotarła we wszystkie szczeliny. Preparaty z gąbką są jeszcze łatwiejsze – odklejamy korek i obracamy butelkę aplikatorem w dół. Gąbeczka będzie sama nasiąkać środkiem.

Impregnacja to proces konieczny, jeśli chcemy cieszyć się estetycznym i nieprzemakalnym obuwiem. Dobry wybór preparatu i jego dokładna aplikacja wystarczą, by dokonać tego samodzielnie!

Linki do produktów:

  • Impregnat Impragnol Spray 400 ml
  • Impregnat Impragnol Spray+Spezial Wasche
  • Impregnat Impragnol Spray 2 x 400 ml
  • Impregnat Impragnol Spray+Impragnol Spezial
  • Impregnat Impragnol Spray 3 x 400 ml