Co to jest impregnat?

Impregnat to środek chemiczny służący do ochrony materiału przed działaniem wody i zabrudzeń. Posiada on właściwości ochronne i pielęgnujące. Dzięki zastosowaniu impregnatu przedłuża się, odnawia lub nadaje właściwości wodoodporne materiałom.

W jakim celu stosuje impregnację?

Impregnację stosuje się głównie w celu ochrony przed wodą i brudem. Ponadto regularne stosowanie impregnatów przedłuża żywotność obuwia i odzieży, chroni kolory i pomaga zachować funkcjonalność obuwia i odzieży.


Zalety pielęgnacji i impregnacji


Właściwa pielęgnacja i impregnacja pozwala zachować wszystkie funkcje obuwia, odzieży, akcesoriów, śpiworów i innego wyposażenia. Regularna pielęgnacja i impregnacja odzieży wydłuża jej trwałość i pozwala dłużej cieszyć się dobrym wyglądem.

 

Jak dbać o obuwie?


Najważniejsza jest konsekwencja.

Po każdej wędrówce dokładnie czyścimy i suszymy buty. Mokre obuwie czyścimy wodą przy użyciu miękkiej szczotki i suszymy wyłącznie w naturalnych warunkach, z dala od pieców i grzejników – wydzielane przez nie ciepło może powodować pękanie skóry i odklejanie się podeszwy. Pamiętamy o dokładnym wyczyszczeniu strony wewnętrznej i podeszwy. Wnętrze butów osuszamy za pomocą zwiniętych jak najczęściej zmienianych gazet, a sznurówki i wkładki wyciągamy.

Buty ze skóry lub połączenia skóry i tkaniny najlepiej delikatnie czyścić gąbką. Wkładkę wewnętrzną można, a nawet powinno się prać ręcznie. Po wyczyszczeniu powierzchnię butów należy zaimpregnować środkami przeznaczonymi do o-kreślonych materiałów. Impregnacja obuwia powinna być powtarzana po każdym czyszczeniu. Do obuwia z membraną nie zaleca się stosowania tradycyjnych past czy wosków, gdyż środki te zatykają „pory” membrany i obniżają jej oddychalność oraz wodoodporność.

Nieużywane buty odpowiednio przechowujmy, trzymamy w nich prawidła lub zwinięte gazety. Upewnijmy się też, czy buty nie są niczym przygniecione.

 

Jak dbać o odzież turystyczną i sportową?


Odzież sportową należy przechowywać w stanie rozprostowanym, należy unikać zgięcia i braku powietrza.

Odzież należy przechowywać w miejscu suchym, oddalonym od źródeł ciepła i nie wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Po każdym przemoczeniu i zabrudzeniu odzież należy wyczyścić, wysuszyć w temperaturze pokojowej i powtórnie zaimpregnować.

Należy stosować jak najniższe temperatury prania oraz łagodne programy pralki.

Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta odzieży.

Należy stosować jedynie sprawdzone i specjalne do tego celu przeznaczone środki do pielęgnacji i impregnacji.


Jak i czym impregnować namiot?


Do impregnacji namiotu polecamy produkty:
Textil 150 i 500 ml oraz Impragnol Spray 400 ml
W przypadku zastosowania preparatów w sprayu wystarczy rozpylić środek na powierzchnię namiotu z odległości około 20 - 30 cm. Należy przy tym pamiętać o wcześniejszym wyczyszczeniu namiotu i rozprostowaniu materiału. Czynność można powtórzyć po wyschnięciu pierwszej nałożonej warstwy. Namiot nadaje się do użycia po zaniku zapachu impregnatu.

W przypadku zastosowania preparatu Textil procedura postępowania wygląda następująco:

Miska: do miski plastikowej wlać maks. 4,5 l wody i 3 łyżki octu (5%). Całą zawartość Impragnolu Textil 500 ml wymieszać. Wystarcza na około 3 kg materiału (suchy) wzgl. 16 m². Nie używać umywalki ani wanny. Rozlany środek natychmiast usunąć! Środek wgnieść w czysty, wilgotny materiał i wałkować aż materiał będzie równomiernie zamoczony.

Gąbka: namiot rozłożyć, plandekę rozwinąć i naciągnąć, ewentualnie wyczyścić, środek nanosić równomiernie z obu stron, okna z plastiku i części ze skóry ominąć, pozostawić do wyschnięcia.


Wszelkie materiały po impregnacji starannie wysuszyć!


Po namaczaniu ręcznym lub w pralce tkaninę wycisnąć mocno od góry w dół i tak powiesić, aby nie zebrał się środek impregnujący na materiale (niebezpieczeństwo plam). Najlepiej użyć suszarki do prania. Przy suszeniu na sznurze podłożyć miskę. Prasowanie poprawia impregnację. Jeśli pojawią się plamy po impregnacie, należy postąpić w sposób następujący:

Pralka: włożyć materiał, dodać 200 ml octu. Ustawić dopuszczalną temperaturę. Włączyć program bez wstępnego prania/płukania/wirowania.

Miska: Materiał włożyć na 2-3 godziny do ciepłego roztworu octowego (na 1 l wody 5 łyżek octu domowego).

Po użyciu octu wyczyścić proszkiem. Silne zaplamienia przetrzeć najpierw samym octem. Ponownie impregnować Sprayem Impragnol do skóry i tkanin.


Które produkty impragnol nadają się do odzieży z membraną?


Czyszczenie: Spezial Wasche

Impregnacja: Impragnol Spray 400 ml, Impragnol Spezial 400 ml 

Pielęgnacja, likwidacja brzydkiego zapachu: OxiWash Sport

 

Jak często należy impregnowac odzież i obuwie?


Odzież i obuwie należy impregnować:

  • przed pierwszym użyciem
  • po każdorazowym praniu lub czyszczeniu
  • po przemoczeniu

 

W czym prać odzież turystyczną i sportową?

 

Odzież turystyczna/outdorowa, a szczególnie z wszelkiego rodzaju membranami oddychającymi nie może być prana zwykłymi środkami piorącymi. Może się to skończyć zniszczeniem lub zapchaniem membrany, przez co traci ona swoje właściwości. Powszechnie stosowane środki piorące nie zapewniają również skutecznego usuwania nieprzyjemnych zapachów i właściwej ochrony kolorów. Z tych względów do prania odzieży turystycznej i sportowej polecamy specjalnie zaprojektowane do tego celu środki: Spezial Wasche, Daunen Wasche, OxiWash Sport.


Jaki impregnat wybrać?

 

Impragnol Spray 400 mlSpezial 400 ml są właściwe dla zdecydowanej wiekszości tkanin i materiałów obuwniczych.

Textil 150 ml i 500 ml nie są zalecane do skóry, tkanin z membraną i materiałów  w ciemnych kolorach.

Szczegóły zastosowania Naszych produktów znajdują się w zakładce Zastosowania oraz w opisach produktów.
Ponadto na każdym opakowaniu znajdują się szczegółowe instrukcje stosowania produktu.